fbpx

Did Story » Fotoalbumy w kilku krokach

Fotografie – przetrwaj kryzys. Koszty.

Wiemy już, że czekają nas ciężkie czasy. Wiele osób, kierując się zrozumiałą ostrożnością, izoluje się i odwołuje sesje. Z resztą, my fotografowie, również nie powinniśmy narażać innych na ryzyko zarażenia. Odwoływane są też różne wydarzenia, eventy a nawet śluby.
Jak przetrwać w czasach koronowirusa mając działalność fotograficzną i nie ryzykować?

Zachęcamy Was do zachowania ostrożności. Proponujemy więc takie metody, które pomogą Wam przetrwać, jednocześnie nie narażając się na ryzyko. Działania te możemy podzielić na dwa obszary: dbanie o koszty i dbanie o przychody. Czyli z jednej strony dbamy o to, żeby nie wydawać za dużo, a z drugiej, aby umożliwić sobie zarabianie, w sposób inny niż realizowanie sesji „kontaktowych”.

Zadbaj o swoje koszty

Sprawdź swoje wydatki – możesz wydrukować wyciąg bankowy z kilku miesięcy. Zaznacz wszystkie koszty stałe – to im w pierwszej kolejności trzeba się przyjrzeć. To one w sposób nieelastyczny obciążają Twój budżet. Czy zarabiasz, czy nie – musisz je płacić.
Mniej groźne są koszty zmienne – te zależą od Twoich dochodów (np. albumy, podatki itp) – czyli płacisz je kiedy zarabiasz. A jak nie zarabiasz, to ich nie płacisz. Warto je zweryfikować, szczególnie jeśli jest możliwość np rozłożenia ich na raty.

Koszty stałe

 1. Abonamenty – zobacz, które z nich są konieczne, a które nie. Czy masz jakieś abonamenty, których można szybko się pozbyć, albo zejść na niższy pakiet? Czy masz takie umowy, które można rozwiązać bez kar umownych? Nawet jeśli masz termin wypowiedzenia np 3 miesiące – złóż wniosek teraz. Jeśli za 3 miesiące sytuacja się unormuje, bez problemu podpiszesz nową umowę, prawdopodobnie na lepszych warunkach niż masz teraz (większość firm będzie walczyć o klienta).
 2. Kredyty – już dziś mamy informację o działaniach Związku Banków Polskich odnośnie możliwości odroczenia kredytu, a także rat leasingu, jeśli firma leasingowa jest powiązana z bankiem. Co wiemy?
  – odroczenia ma być bezpłatne (bez opłat i prowizji za wnioski)
  – będzie dotyczyć kredytów dla konsumentów i przedsiębiorstw
  – na conajmniej 3 miesiące
  – ma dotyczyć raty kapitałowej i odsetkowej (czyli całej raty)
  – okres kredytowania będzie wydłużony o okres odroczenia
  – każdy bank będzie w najbliższym czasie przekazywał własne wzory wniosków i zasady
  Dowiedz się w swoim banku jakie mają konkretnie zasady i postaraj się o odroczenie. Odciąży to Twój budżet.
 3. Ubezpiecznie (ZUS) – pamiętaj, że mając firmę i opłacając składki (w tym dobrowolne składki chorobowe) masz prawo do:
  zasiłku chorobowego – jeśli sam zachorujesz lub zostaniesz skierowany na kwarantannę/izolację.
  zasiłku opiekuńczego –  tutaj są dwie możliwości: masz dziecko do 8 roku życia i zamknięta jest szkoła/żłobek/przedszkole – masz prawo do 14 dni zasiłku. Druga możliwość – sprawujesz opiekę nad inną osobą, w czasie jej choroby (zwolnienie lub decyzja sanepidu o kwarantannie lub izolacji).
  Pamiętaj, że w czasie pobierania zasiłku, płacisz również zmniejszone składki ZUS (masz więc ulgę plus otrzymujesz zasiłek).
  Możesz również wnioskować o odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie ich na raty, a nawet umorzenie. Pamiętaj, aby opłacać składki w terminie – jeśli bez uzasadnienia się spóźnisz ze składką, to prawo do zasiłku chorobowego odzyskasz dopiero po upływie.. 90  dni (tzw okres wyczekiwania). Jeśli już zdarzyła ci się zaległość, złóż odpowiedni wniosek o przywrócenie terminu płatności składek (odzyskasz prawo do zasiłku chorobowego, jakbyś nigdy nie miał spóźnienia).
  Uruchomione zostały specjalne infolinie w tej sprawie – TUTAJ
 4. Najem – jeśli wynajmujesz lokal (np na studio) zastanów się czy nie warto przenieść działalności do domu, czyli zrezygnować z wynajmu lub dzierżawy. Możesz też podjąć rozmowy o zmniejszeniu opłat za najem. Weź pod uwagę, że właściciel lokalu również znajdzie się w trudnej sytuacji, jeśli wypowiesz mu w tej chwili umowę, bo szacunki ekonomistów są jasne – czeka nas kryzys. A w kryzysie trudno znaleźć najemcę. Korzystniej może być więc dla niego utrzymać stałe wpływy z wynajmu, nawet jeśli będą nieco niższe.

Koszty zmienne

Koszty te uzależnione są od Twoich przychodów – nie mniej również należy się im przyjrzeć.

 1. Koszt „wstecz” – szczególnie podatki, mogą zaboleć najbardziej. Zyski pewnie już zostały rozdysponowane, a teraz należy od nich odprowadzić podatek (dochodowy czy VAT). Można złożyć wniosek o odroczenie lub umorzenie podatków, w związku z kryzysem.Wnioski składane przez przedsiębiorców w trybie art. 67a i art. nast. Ordynacji podatkowej będą rozpatrywane w pierwszej kolejności. Przepis mówi, że
  „w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym” organ podatkowy może: odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć płatność na raty, a nawet umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe.”
  Wnioski te należy składać we własnym Urzędzie Skarbowym, wraz z uzasadnieniem takiej potrzeby.Czekamy również na szczegóły pakietu osłonowego dla firm, zapowiedzianego przez rząd.
 2. Koszt „w przód” – to ten, które musisz ponieść w związku z oczekiwanym zyskiem, w przypadku fotografa będzie to np. opakowanie, nośniki pamięci, albumy itp. Boli mniej, bo de facto ponosi je klient (jest częścią Twojego przychodu). Nie znaczy to jednak, że nie trzeba się nim przejmować, szczególnie w obliczu kryzysu.
  – zobacz co jest częścią Twojego pakietu
  poszukaj tańszych alternatyw (np. opakowania tekturowe zamiast drewnianych; płyta/chmura zamiast pendriva; papierowa torebka zamiast lnianej)
  – jeśli znasz już swoje zapotrzebowanie (masz do oddania konkretną ilość sesji) – rób zbiorcze zamówienia i negocjuj ceny. Oszczędzisz nie tylko na cenie produktu, ale i na przesyłce.
  – staraj się zaopatrywać w jednym miejscu – oszczędzisz na kosztach przesyłki
 3. Koszty negocjacji/reklamacji klienta – czasem trzeba obniżyć cenę usługi, lub porozumieć się z nim w ramach jego obiekcji (np reklamacji). Zamiast pozbywać się zysków czyli obniżać cenę zaproponuj w to miejsce voucher na przyszłą sesję, lub dodatkowe ujęcia. W ten sposób nie pozbędziesz się pieniędzy.
 4. Faktury i rachunki – prześledź terminy płatności i pilnuj ich skrupulatnie. Przy niektórych rachunkach nawet niewielkie opóźnienie skutkować może otrzymaniem ponaglenia/wezwania do zapłaty, które często są dodatkowo płatne (nawet 50 zł za wezwanie). W przypadku rachunków telefonicznych opóźnienie może skutkować również tym, że operator nie naliczy zwyczajowej zniżki za terminowe płatności.

 

Zwrot zadatków

Bardzo ważną kwestią jest to, czy musimy zwracać zadatki, jeśli umowy będą rozwiązane przez klientów z powodów epidemii. Ogólnie kodeks cywilny reguluje, że jeśli żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności za sytuację uniemożliwiającą wykonanie umowy, to zadatek należy zwrócić (ale nie w podwójnej wysokości). Co jest, a co nie jest tzw. siłą wyższą? Jakie są wyjątki od tej zasady?

O tym już niedługo, w kolejnym wpisie, przygotowywanym dla nas specjalnie przez adwokat Karolinę Sawicką z blogu dot prawa w fotografii PRAWY PROFIL.

Zawieszenie firmy

Kusić może Was opcja zawieszenia działalności. Po zawieszeniu nie trzeba bowiem opłacać składek ZUS. Zanim jednak podejmiecie takie kroki, powinniście wiedzieć, że:
– tracicie prawo do świadczeń chorobowych (czyli nie możecie otrzymać zasiłku chorobowego czy opiekuńczego)
– tracicie ubezpieczenie zdrowotne (czyli dostęp do podstawowej służby zdrowia) – czego konsekwencji chyba nie musimy tłumaczyć..
nie możecie podejmować działalności zarobkowych (można jedynie „zabezpieczać źródła przychodów”), szeroko było to dyskutowane na grupie FB MARKETING DLA FOTOGRAFÓW.

W takim wypadku absolutnym minimum wydaje się zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny, zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna lub podpisanie samodzielnej umowy z NFZ – dzięki temu zachowujesz prawo do opieki zdrowotnej.

Jak zarabiać w czasach koronowirusa?

W następnym wpisie podpowiemy co można zrobić, by mimo braku sesji zapewnić sobie przychody. Czy można zarabiać jako fotograf nie wychodząc z domu i nie robiąc zdjęć?

O tym już w następnym wpisie ;*

 

 

 • 17 marca 2020 - 11:24

  Paweł - JEST HACZYK! Warto jeszcze uczulić aktualnie na jeden punkt przy odraczaniu spłat kredytów w bankach! Aktualnie mBank ma, niełatwą do znalezienia, opcję na złożenie wniosku online. ( https://pl.media.mbank.pl/89342-aktualizacja-mbank-umozliwia-odlozenie-splaty-kredytow-na-pol-roku-bez-wychodzenia-z-domu )
  Jednak jeśli ktoś ma nawet raty 0% to musi liczyć się z tym, że terminy raty o te 6-mcy się nie przesuną. Zostaną tylko wstrzymane. Na koniec zaległa kwota zostanie rozłożona po równo na raty, które zostały lub… na ostatnią! Efekt? 6 krotna rata dołożona po pół roku do spłacenia na raz, bo może akurat ostatni termin kredytu już minął [sic!]

  Jeśli coś się zmieni dawajcie znać!OdpowiedzWróć

Twój email nigdy nie jest publikowany ani udostępniany. Pola wymagane *

*

*